Yaşam Koçu Sevil Tunç'dan Önemli Bilgiler Anneler; Karnınızdaki bebeğinizle konuşun Bilinçaltı gelişimi karında başlıyor

Yaşam Koçu Sevil Tunç, hamile annelerin bebekleri ile konuşmalarının şart olduğu söyledi. Tunç, annelerin yaşadıkları duygu dalgalanmalarını, bebeklerine tanıtıp anlatmanın faydalı olacağı görüşünde. Çünkü bu süreci, bebeğin bilinçaltı şekillenme süreci olarak görüyor ve “Sebepsiz yere ağlayan anne adayı görürseniz, aslında orada ağlayan bebektir” diyor.

Londra’da, BBNLP (British Board Of NLP) ve GOE (TheGuild Of Energists) adlı kurumlardan “Yaşam Koçluğu, NLP ve EFT eğitimleri alan Sevil Tunç, bilinçaltı temelinin anne karnında atıldığını ileri sürdü. Yaşam koçu Tunç, “Bilinçaltımız korku, ön yargı ve eğilimlerimizin oluştuğu ve yönetildiği yerdir. En stratejik bilinçaltı gelişim döneminin hamilelik olduğunu belirtti ve “Bebeğe dünyayı ilk defa annetanıtır” dedi.

Bebek için anne karnının, bilinçsel, duygusal ve fiziksel olarak yoğunlaştırılmış süper bir gelişim merkezi olduğunu vurgulayan Tunç, “Hamilelikte anne, bebeğin ve hamileliğin etkisiyle farklı duyguların yaşandığı bir döneme girer. Annenin hamilelik sürecinde yaşadığı en güçlü duygu, sahiplenme duygusudur. Bunun bebekteki karşılığı ise güven duygusudur. Bu dönemde bebeğin yaşadığı her şey anneden gelen güven duygusu temelinde gerçekleşir. Bu yüzdendir ki normalhayatta, güvenli yaşam alanı en öncelikli ihtiyacımızdır.” dedi.

Anne karnında bebeğin bilinç ve sinir sistemi gelişimiyle birlikte, anne ile arasında duygusal etkileşimlerin de başlamış olduğunu anlatan Sevil Tunç “Bu dönemde annenin, karnındaki bebeği fiziksel olarak geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda bilinçsel ve duygusal olarak da geliştirdiğini belirtti. Annede en sık rastlanan pasiflik hissine değinen yaşam koçu Tunç, “Bu dönemde anneyi dışarıdan gören göz, annenin pasifleştiği, çekinen olduğunu görür. Bu duygu durumunu aslında bebeğinizin karnınızı ilk tekmelemesidir. Sizi ve dış dünyayı hissediyor, sizin gözünüzden görüyor ve sizde onun bu ilk karşılaşmadaki duygu halini tüm benliğinizde hissediyorsunuz. Çoğu anne baba adayı, bu dönemi gereksiz duyulan endişelerle ve huzursuzlukla geçirir. Bebeğin dış dünyayı tanıması ilerledikçe annenin duygu karmaşıklığı da azalacaktır” diye görüşlerini açıkladı.

Her karmaşık duygu durumu oluştuğunda bebek için sevgi sözcükleri söylenmesinin ve ona dokunmanın faydalı olacağını da değinen Tunç “Dünyayı ilk tanıtan rehber annedir. Bebek dünyayı ilk defa annenin pençesinden görür ve bu da annede duygu dalgalanmalarına sebep olur. Bu dönem bebeğinizle en çok konuşmanız gereken dönemdir. Her duygu dalgalanmasında ona yaşanan durumu tanıtın ve anlatın. Bu süreç bebeğin bilinçaltı şekillenme sürecidir. Anne, bebeğine ne kadar pozitif duygu ve güven aşılarsa bebeği doğumdan sonra ve hayatının belki de tamamında o kadar güçlü birey olabilecektir. Çünkü ilk temeller bu dönemde atılmaktadır ve bundan sonra gelecekler o temellerinüzerine eklenecektir” dedi.

Sevil Tunç kimdir?
1978 yılında İstanbul’da doğdu. 10 süreyle, dünya çapında finansal piyasalarda çalıştı. Ani bir kararla kariyerine son verdi. Mutluluk ve sevginin yayılması için yeni bir alan olan Koç’luk için 2 yıl süreyle birçok yabancı ve yerli kuruluştan eğitimler aldı.  Eğitim sürecinde deneme ve araştırma amaçlı kurduğu “Sevil’diğiniBil” sayfası büyük beğeni topladı. Doğu ve batı felsefesinde, dinlerde ve yaşanan temayüllerdeki “Sevgi ve Mutluluk” anlayışının anatomisi üzerine çalışmalar sürdürdü. Şimdi de bu alandaki tespitlerini ve yayılmasını düşündüğü fikirlerini bir kitapta birleştirmeye karar verdi. Kitap çalışmasının yanı sıra, koç’luk üzerine özel ve toplu eğitimler, özel koç’luk hizmetleri veren Sevil Tunç tüm bunlara ek olarak DNA üzerine bilgi yazılması ve DNA’daki bilginin bilince taşınması konularında akademik araştırmalar yapıyor.